Saksılı Çilek 3-4 Yaşlı

6,00 TL

 Çilek, gülgiller familyası içinde yer alan bir bitki cinsi ve bu cins içinde yer alan türlerin meyvelerinin ortak adıdır. Dünyada, adlandırılmış 20'den fazla çilek türü vardır; ayrıca, çeşitli melezler ve kültivarlar da bulunur

Bu Ürün için Kargo ücreti alıcıya aittir.

TOPRAK İSTEKLERİ

Çilekler suyu iyi akıntılı nemli ve hafif toprakları sever. Nötr yada alkalik tipteki toprakları tercih ederler. Ama asitli ve kireçli topraklara bile dayanabilen türleri vardır. Ancak Çilek bitkilerinin söküldüğü toprağa başka bir bitki dikilip nöbet uygulanmadan kesinkez yeniden aynı toprağa çilek bitkisi dikilmemelidir.

SU

Çilek bitkileri toprağı sürekli nemli kalacak şekilde sulanırlar.

IŞIK

Bol güneşli ve hafif gölgelik ortamları tercih ederler.

SICAKLIK

Çilek bitkileri kış mevsiminde -10 C ye düşen sıcaklıklara dayanabilirler. Daha soğuk yörelerimizde bitkilerin köklerine saman yada kompost konulup malçlama yapılarak korunma altına alınmaları gerekir.

GÜBRE

Çilek bitkileri toprağa dikileceği zaman ocakları kazılırken toprağa iyi yanmış ahır gübresi ile Fosfat ve Potasyum içeren gübreler karıştırılıp verilir. Bu gübre bitkiye 3 yıl yeterli olur. Daha sonra her  yıl bitkiye biraz azotlu gübre verilir.

ÇAPALAMA

Çilek Bitkilerinin çevresi arada bir çapalanmalı gerekirse ot öldürücü ilaçlarla çevredeki yabani otlar yok edilmelidir.

İLAÇLAMA

Çileklerin köklerine naylon, saman yada kuru ot konularak meyvelerin temiz kalması sağlanmalıdır.