Haberler

BURSA SİYAH İNCİR İHRACATI BAŞARI ÖYKÜSÜ

1981 yılında , Bursa Siyahı İnciri ni Akköy , Mudanya’dan ilk olarak ticari boyutta ihracat girişimini başlattık ve o yıl Avrupa’ya toplam 10.000 kutu uçakla , 250 şer kiloluk partiler halinde farklı ülke ve şehirlere gönderdik. Birkaç yıl sonra Türkiye’deki ihracatçılar incir projesini keşfedip artan miktarlarda incir ihracatına devam ettiler ve katkı sağladılar. 2000 li yıllarda bizimle beraber birçok ihracatçı Türkiye’den yılda 10 milyon kutu Bursa Siyahı İncir’ i ihraç etmektedir.

1981 Yılında başlatılan girişimde , müspet gelişim gösterildi, on binlerce aile için gelir kaynağı oldu ve her yıl on milyonlarca dolarlık ülkemize gelir girişi sağlanmaktadır. Bursa’da Siyah İncir üretimi 20 nin üzerindeki birbirine yakın mesafedeki köylerde odaklandı , yaygınlaştı .Öncelikle Avrupa Birliğine üye ülkelere ve sonrasında tüm Dünya’ya tanıtıldı. Yıllarca uygulanan üretici eğitimi programları sayesinde, ‘’ilek incir , tozlayıcı incir’’ önemi anlatıldı . İlek incirinin tekniğine uygun kullanımının yaygınlaştırılması sayesinde ağaçların meyve verimi ikiye katladı , üreticinin ağaç başına geliri de ikiye katladı. 1981 Yılında Bursa Siyahı İnciri’nin üreticiden alım fiyatı 0,15 Amerikan Doları iken bugün 2000 li yıllarda ihracatçılarımız Bursa Siyah İncirini 7 misli fiyattan kilosu 1.00 Amerikan Doları na eş değer fiyattan tedarik etmektedir.

Bursa Siyah İncirimiz Dünyaca tanınan ve Bursa adına tescil edilmiş , popüler bir meyve olmuştur.

Başarılı proje sahiplerine , kompliman olsun diye , birçok kez , ‘’Heykeli Dikilecek Adamsın’’ denir. Heykelimi diken köy olmadı , ancak vefakar Akköy üreticileri , köy kahvesi duvarına , büyük çerçeveli fotoğrafımı astılar. Hala duvarda asılı duruyor. Sağ olsunlar. İncir ihracat projesinin oluşması , gelişmesi ve başarısına katkılarından dolayı tüm incir üretim köylerine müteşekkirim. 1981 de sıfır miktarda olan ihracatımız 2000 li yıllara gelindiğinde 10 milyon kutu seviyesine yükselmiştir.